Ugrás a tartalomra

20+ kilót fogytam idén a 4HB diétával

…és haladunk tovább, ezúttal sokkal sikeresebben, mint az előző próbálkozáskor 9 éve.

Még 2017-ben írtam itt és itt a Tim Ferriss-féle Four-Hour Body (4HB) diétáról, ami a következőképp néz ki nagy vonalakban:

  • megnövelt fehérjebevitel és felébredéstől számított 30 percen belül “azonnal” egy adag
  • slow-carb (lassan felszívódó szénhidrátokat enged csak), azaz:
    • gabonafélék teljes mellőzése
    • tejtermékek teljes mellőzése
    • nyilván mindenféle cukros dolog teljes mellőzése
  • hetente egy cheat day, egy nap, ami arra van fenntartva, hogy bármit megehess ami jólesik, a fenti korlátozásokat figyelmen kívül hagyva

Ez akkor működött is elég szépen egy ideig, aztán valahogy elmaradt. De mi történhetett? Nem igazán tudom visszaidézni, de annyi rémlik, hogy nehézségeim lehettek a fehérjebevitel fenntartásával (akkor próbáltam ezt tojásból, húsból megoldani), meg azzal, hogy ne fogyasszak tejtermékeket. De ettől függetlenül maradt a meggyőződés, hogy maga a módszer működik, csak valahogy meg kéne maradni mellette - egyébként maga a könyv is elég sokat ír erről a fenntarthatósági aspektusról.

Tavaly decemberben elég sokat olvasgattam mindenféle pszichológiai témában, ami eléggé megpiszkált, és egyre jobban az arcomba tolta azt, hogy kéne a hozzáállásommal meg a fizikai állapotommal kezdjek valamit. Sikerült megértenem, hogy vannak olyan mintázataim, amiket el kéne engedni, pl. azt, hogy hajlamos vagyok evéssel jutalmazni magam, ezzel próbálni a hangulatomon javítani. Az tök jó, hogy megengedhetem magamnak anyagilag azt, hogy mindenféle minőségi nasit vegyek magamhoz, de ettől még nem kéne hagynom, hogy ez történjen, főleg, ha csak azért csinálom, mert kellemetlen érzéseket akarok elnyomni vele.

Szóval, elegem lett, és nekiálltam újra a 4HB-nak, talán minden eddiginél nagyobb elszántsággal.

Ezúttal a fehérjeproblémát azzal oldottam meg, hogy beláttam, nem fogok tudni konzisztensem pl. minden reggel tojást sütni magamnak, és elkezdtem fehérjeturmixokat használni (abból is főleg a BiotechUSA 100% Pure Whey nevű tejsavófehérjéjét.) Így viszonylag könnyen be tudok vinni 25 g fehérjét egy körben. És teljesen tartom magam a tejtermékek elhagyásához is, még ha ez bántalmaz is egy kicsit. (Pápá sajtok, viszlát latték… de milyen érdekes, hogy így kevésbé puffadok!)

Mérésekről annyit, hogy jelenleg kétféle mérést csinálok:

  • péntek esténként lemérem magam a Xiaomi okosmérleggel, ami elvileg mér testzsírt is;
  • nagyjából kéthavonta tudok csinálni az edzőteremben egy InBody mérést.

Az InBody megmutatta, hogy a Xiaomi mérleg testzsír eredményeit nem érdemes komolyan venni… de arra, hogy mutassa, hogy jó irányba haladok-e, nagyjából OK.

Így néztek ki az InBody eredményeim:

  • december 8.: 108 kg, 32,5% testzsír, 41,8 kg izomtömeg, zsigeri zsír 15-ös szint, hastájékon 19,3 kg zsír
  • február 18.: 99,1 kg, 28% testzsír, 40,6 kg izomtömeg, zsigeri zsír 12-es szint, hastájékon 15,6 kg zsír
  • május 18.: 89,3 kg, 22,5% testzsír, 39,4 kg izomtömeg, zsigeri zsír 10-es szint, hastájékon 11,3 kg zsír

Mérlegeltem itthon azóta már 86 kiló körüli eredményt is, szóval roppant kíváncsi vagyok a következő InBody eredményre júliusban.

Hogy hogy érzem magam így? Erre nem is tudok mást mondani, mint azt, hogy remekül - bár azt nem mondom, hogy nincs most némi testképzavarom… Nem is tudom már, mikor voltam utoljára ilyen jó formában, talán középiskola környékén? Szuper érzés, hogy rengeteg pozitív visszajelzést kaptam, főleg olyan esetekben, amikor már hosszabb ideje nem találkoztam valakivel.

Ja és: tegnap voltam a Reservedben, vettem magamnak két rövidnadrágot. Muszáj volt, mert már övvel is alig tudtam magamon tartani az előzőt. Az egy XXL-es nadrág volt.

Az újak meg M-esek.

Na ez egy olyan frankó érzés, amit nagyon nehéz körülírnom.