Zongoraügyi fejlemények

Eléggé régi hagyomány ezen a weboldalon, hogy szoftveres zongorákról írok: itt van például ez a 2007-es írás, amiben zongora hangmintacsomagokat hasonlítottam össze, vagy ez a 2009-es, amiben a Pianoteq 3 újdonságairól számoltam be. Azóta nagyon sok minden történt, amiről már nagyon ideje beszámolnom. Megpróbálom nagy vonalakban:
2022-ben (ezek szerint röpke 13 év után?) végre eljutottam odáig, hogy megvegyem a Pianoteq 8 Stage-et, és építettem hozzá Raspberry Pi 4 alapon egy zongora-szervert, hogy legyen egy olyan digitális zongora, amit állandóan bekapcsolva hagyhatok. Ez (mint ahogy olvasni fogod) időközben feleslegessé vált, de van pár érdekesség amit kiemelnék:
- A Pianoteq-nek van egy MIDI archiválás nevű feature-e, ami annyit jelent, hogy folyamatosan ment mindent amit játszol rajta. Szóval egész egyszerűen nem fordulhat elő, hogy egy kellemes improvizáció után téped a hajad hogy nem ment a felvétel. Zenei producerként ez a feature egész egyszerűen zseniális, életmentő feature ötletek gyűjtéséhez. (Amúgy olyat is tud, hogy adsz neki egy MIDI-t, ő meg kirendereli hangfájlba; exportokhoz se kell DAW.)
- Az, hogy fut a Pianoteq Raspberry-n, mutatja, hogy ők igenis vették a fáradtságot, hogy profi zeneszoftverként működjenek Linux-on. Respect. De ennél még viccesebb, hogy a Pianoteq headless módban (értsd: grafikus felület nélkül) is tud üzemelni, és még egy JSON-RPC távirányítást is adnak hozzá (így pl. megoldhatod azt, hogy headless fut a zongoraszerver, te meg a telefonodról állítgatod a paramétereit). Nem viccből írtam, hogy zongoraszerver, tényleg szerverként működik, csak hang is jön ki belőle 😂
A Pianoteq Stage csomagban két zongoramodellt választhatsz; én a Steinway Model D-t és a Blüthner-t választottam ezekből. Nehéz eldönteni hogy melyiket szeretem jobban, szituáció válogatja… De az biztos, hogy a Pianoteq lefed minden igényt amit egy szoftveres zongorával szemben tudok támasztani. Innentől az, hogy mit sikerül kihozni, inkább csak hardver kérdése. A mostani setup-om:
- A jó öreg Studiologic SL-990XP. Igen, ő még mindig az, akiről 2007-ben is írtam már 😂 Mai szemmel annak ellenére, hogy a mechanikája kellemes, elektronikailag már elég elavultnak számít. Aftertouch-ot felejtsd el, nincs rajta semmilyen komolyabb velocity curve beállítás, csak hagyományos DIN csatolós MIDI van rajta, és ami komolyabb zongoristáknak a legfájóbb lehet, nincs folyamatos pedál rajta, csak kapcsolóüzemű. Ezeket a hiányosságokat egy pár másik ketyerével sikerült legalább részben pótolni.
- Ahhoz, hogy USB-n tudjam használni, 2022-ben vettem hozzá egy M-Audio Midisport UNO-t. Erre a furcsa kék szappanszerű valamire gondolok. Ez jó eséllyel a leginkább faék MIDI interfész amit láttál, és ennek megfelelően mindennel is működik: Win, Mac, Linux, Android, iPad, …
- A pedálproblémán hónapokat rugóztam, amíg eljutottam egy kis lengyel céghez, a beat bars-hoz, akik mindenféle MIDI pedál ketyeréket csinálnak, köztük az E&F2M-t, ami egy expression pedálhoz (meg egy footswitch-hez) való dedikált MIDI interfész, amit programozni is lehet. Ehhez vettem egy Roland FP-10 pedált, ami egy rendes, fokozatos darab, beállítottam az E&F2M-et, hogy csináljon belőle sustain MIDI CC jelet, és innentől végre lett egy becsületes pedálom a Studiologic-hoz.
Ezt a Raspberry alapú setup-ot használtam már 2+ éve… egészen három órával ezelőttig. Gyengéden jött ugyanis a felismerés (mint egy közepes méretű villámcsapás), hogy meg kéne néznem, hogy mibe kerül amúgy az iOS-es Pianoteq. Ez akkor, amikor összeraktam a fenti setup-ot, még nem volt elérhető, és valahogy sosem olvastam utána. Így egészen a mai napig nem esett le, hogy amúgy…
…mint Pianoteq Stage licensz tulajdonos, ingyenesen használhatom.
…és amúgy az összes fenti ketyere tökéletesen megy a régi iPad Pro-mmal.
…amivel így megkapom a touchscreen-es vezérlést is, amiről gondolkodtam, hogy a Raspberry-hez jól jönne.
…és aminek a teljesítménye még jobb is, mint a Raspberry Pi 4-é volt, nyilván! Szóval jobb a hang, több a polifónia, a latency meg kisebb.
Fogalmazzunk úgy, hogy ez 2025 eddigi legnagyobb hangtechnikai facepalm-ja nálam 🤣