Már elég régóta tervezek írni egy pár szót arról, hogy milyen eszközöket találtam hasznosnak a mindennapos munkám során. Ez az első ilyen cikk, lehet, hogy lesz még több is.
Sokszor gyorsabb a billentyűzetről végrehajtani bizonyos akciókat, mint ha állandóan az egérrel matatnánk bizonyos menükben. Ezért készítettek több operációs rendszerhez is olyan szoftvereket, ami segít billentyűzettel eligazodni a gépen. Ezek viszonylag egyszerűen működnek: lenyomsz egy billentyűkombinációt, gépelsz egy kicsit és válogathatsz alkalmazások, fájlok, illetve mindenféle varázsfunkció közül. Ilyen például a macOS-ben a Spotlight nevű beépített cucc. Elég hamar rájöttek arra is, hogy menő lenne, ha ezeket lehetne mindenféle testreszabható funkciókkal bővíteni, egy ilyenre remek példa az Alfred.
- Weboldal: https://www.alfredapp.com/
- Ár: ingyenes / Powerpack: £19
Ha van Powerpack-od, definiálhatsz magadnak custom workflow-okat. Nekem például van egy olyan, amivel kiválaszthatok egy mappát vagy fájlt (bizonyos zene fájltípusok - mp3, flac, … - között keresve) és azonnal elindíthatom a lejátszást a Vox nevű lejátszóban:
Lehet mindenféle URL alapú keresést is definiálni egyébként, ebből egy csomó be is van állítva alapból:
Hogyha az Alfred nem tudja kitalálni, hogy mihez kezdjen azzal, amit beírtál, fallback-ként vissza tud esni webes keresésre, ami sokszor közelebb vihet a megoldáshoz:
Letölthető workflow-k
A http://www.packal.org/ weboldalról mindenféle, külsősök által készített és hasznosnak ítélt workflow-t lehet leszedni, érdemes csemegézni. A következőket emelném ki közülük.
Mindenkinek ajánlott
Google Drive
Nem nagyon kell magyarázni, hogy mire jó: egy szemvillanás alatt a keresett dokumentumodra ugorhatsz vele.
https://github.com/azai91/alfred-drive-workflow
Alfred Chrome Bookmarks
Igazából ez egy alap funkció lenne, de itt annyira jól meg van csinálva, hogy nem is bosszankodom nagyon amiatt, hogy workflow-t kell telepíteni hozzá. Ez a cucc kiolvassa a Chrome könyvjelzőit.
https://github.com/blainesch/alfred-chrome-bookmarks
Spotify Mini Player
Ezzel az extension-nel könnyen lehet keresni a Spotify-on, illetve irányíthatod a lejátszást is vele, elég sokoldalú cucc.
http://alfred-spotify-mini-player.com http://www.packal.org/workflow/spotify-mini-player
Currency
Egy menő kis workflow, ami képes valuták között konvertálni Google Finance-ről leszedett adatok alapján.
Sajnos jelenleg ez a workflow nem működik kézi tákolás nélkül, de ha lelkes vagy, akkor itt megtalálod hozzá az információkat - csak pár karaktert kell a forráskódban módosítani: https://github.com/bigluck/alfred2-currencyconverter/issues/24#issuecomment-334016534
http://www.packal.org/workflow/currency-converter https://github.com/BigLuck/alfred2-currencyconverter
Kifejezetten fejlesztőknek készült Alfred workflow-k
GitHub for Alfred
Ezt a workflow-t rengeteget koptatom munka közben. Képes listázni az összes olyan GitHub repo-t, amihez hozzáférésed van (a privátokkal együtt), így nagyon könnyen elő tudod hívni az éppen aktuális projektet. Mivel sokszor váltogatok 5-10 repo között, ez igen jól jön.
https://github.com/gharlan/alfred-github-workflow
JIRA
Ez egy kicsit komplexebb workflow, de cserébe a tudása is elég nagy: rengeteg szokásos JIRA műveletet el lehet vele végezni, például lehet vele közvetlenül Alfred-ból kommentálni egy kártyára.
https://github.com/steyep/alfred-jira
Trello Alfred
Ez főleg arra jó, hogy gyorsan tudj létrehozni Trello kártyákat.
https://github.com/dberube/trello-alfred
Color conversion
Gyors konverzió színkódok között programozóknak (például). Tud egy pár nyalánkságot, mint pl. az iOS programozás közben felmerülő szín kifejezések generálása.
http://www.packal.org/workflow/colors https://github.com/TylerEich/Alfred-Extras
Dash integráció
Na jó, de mi is az a Dash? A Dash egy helyi dokumentációkezelő eszköz, amivel letöltheted az általad gyakran használt API-k doksiját, hogy ne kelljen állandóan a neten keresni hozzá. Ez az eszköz képes összeépülni az Alfred-del, hogy még gyorsabban használhasd:
Összegzésként
Nekem az Alfred igen jó szolgálatot tesz és ami azt illeti, elég gyakran is használom. Azt írja magáról, hogy:
Since 2014. márc. 11., Alfred has been used 18 662 times. Average 13.4 times per day.
(És ez csak a privát gépem, a céges gépemen is van még egy pár :D )
Egyike azon eszközöknek, amit mindenki olyan macOS felhasználónak merek ajánlani, aki jobban testre szereti szabni a gépét, mert jól segíti a hatékony munkavégzést. A Powerpack ára egy kicsit vaskos lehet, de ha látsz fantáziát a fent bemutatott workflow-okban, érdemes lehet rámenni.